Specjalista ds. przetargów

Work mode:  Hybrid
Onsite Location(s):

Warsaw, PL

Additional Locations:  N/A

Diversity - Innovation - Caring - Global Collaboration - Winning Spirit - High Performance

At Boston Scientific, we’ll give you the opportunity to harness all that’s within you by working in teams of diverse and high-performing employees, tackling some of the most important health industry challenges. With access to the latest tools, information and training, we’ll help you in advancing your skills and career. Here, you’ll be supported in progressing – whatever your ambitions.

Boston Scientific Polska Sp. z.o.o

There's never been a better time to be a part of Boston Scientific. This is an exciting moment: when our legacy of industry leadership intersects with the promise of a brilliant future. Today, we're 32,000 colleagues strong, with an impressive portfolio of 13,000 products. We’re at the forefront of the medical device industry – leading, evolving and transforming it into bolder and more amazing territories. Our principles power our performance, and together, we turn our shared vision into value.
For our patients and our employees.

Specjalista ds. Przetargów

Miejsce pracy: Warszawa

Zakres obowiązków:

  • Monitorowanie rynku w zakresie ogłaszanych procedur przetargowych, wyszukiwanie i selekcja przetargów
  • Przygotowywanie ofert cenowych
  • Praca w systemach zarządzania danymi (SAP, Service Cloud)
  • Przygotowywanie ofert i składanie niezbędnej dokumentacji w ramach uczestnictwa w przetargach
  • Kompleksowy nadzór i zarządzanie procesem przetargowym
  • Analizowanie i weryfikowanie dokumentacji przetargowej
  • Przygotowanie i pozyskiwanie niezbędnych dokumentów wymaganych w zamówieniach publicznych
  • Współpraca z działami firmy zaangażowanymi w proces przetargowy i realizacji zamówień

Wymagania:

  • Doświadczenie zawodowe zdobyte w dziale przetargów
  • Praktyczna znajomość ustawy Prawo zamówień publicznych
  • Bardzo dobre umiejętności komunikacyjne i organizacyjne
  • Rzetelność, dokładność, zaangażowanie i inicjatywa w działaniu
  • Umiejętność ustalania priorytetów i pracy nad kilkoma zadaniami jednocześnie
  • Bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie (min. B2)
  • Praktyczna znajomość systemu SAP lub Service Cloud będzie dodatkowym atutem
  • Praktyczna znajomość obsługi komputera (MS Office – Outlook, Excel, Word)

Oferujemy:

  • Umowę o pracę w międynarodowej organizacji
  • Pakiet benefotów: prywatna opieka medyczna, karta Multisport lub karta Sport & Kultura, karta lunchowa, Employee Stock Purchase Plan, Employee Assistance Program, rozszerzony program urlopu rodzicielskiego, lekcje języków obcych oraz inne
  • Nowoczesnie biuro w centrum Warszawy (Q22)
  • Pracę hybrydową – 2 dni w biurze, 3 dni home office
  • Elastyczne godziny pracy

Requisition ID: 580900

As a leader in medical science for more than 40 years, we are committed to solving the challenges that matter most – united by a deep caring for human life. Our mission to advance science for life is about transforming lives through innovative medical solutions that improve patient lives, create value for our customers, and support our employees and the communities in which we operate. Now more than ever, we have a responsibility to apply those values to everything we do – as a global business and as a global corporate citizen.

So, choosing a career with Boston Scientific (NYSE: BSX) isn’t just business, it’s personal. And if you’re a natural problem-solver with the imagination, determination, and spirit to make a meaningful difference to people worldwide, we encourage you to apply and look forward to connecting with you!

Job Segment: ERP, SAP, Medical Device, Network, Technology, Healthcare